Учасники семінару

Семінар перспективних досліджень НАТО “Роль жінок і гендерної політики у врегулюванні збройного конфлікту в Україні”

Презентації

Резолюція

Інститут міжнародних відносин (м.Рим, Італія, надалі – ІМВ) спільно з ВГО – Центр “Розвиток демократії” (м.Київ, Україна, надалі – ЦРД) виступили організаторами семінару за темою “Роль жінок і гендерної політики у врегулюванні збройного конфлікту в Україні”. Ця ініціатива була профінансована Програмою НАТО “Наука заради Миру та Безпеки” в рамках реалізації більш ширшої стратегії НАТО програми “Жінки. Мир. Безпека.”

Пройшло 15 років з моменту прийняття Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 та наступних дотичних резолюцій, але стан виконання програми “Жінки. Мир. Безпека.” залишається далеким від бажаного. Збройний конфлікт що триває в Україні, є яскравим прикладом того як сучасний конфлікт може сильно впливати на дівчат та жінок коли вони не залучені на повноправній основі до процесів керування та вирішення конфліктів.

Спільний проект ІМВЦРД був направлений на підтримку аналізу сучасної гендерної політики в Україні, з тим щоб просувати більше залучення жінок до управління конфліктом що триває. Семінар зібрав разом міжнародних експертів, представників українського уряду, військовослужбовців, представників поліції, активних учасників громадських організацій.

ІМВ вже проводив дослідження безпекової ситуації в Україні, але цей семінар є першим етап нового дослідницького проекту, що фокусується саме на гендерному аспекті конфлікту і має на меті надати підтримку та допомогу завершальному етапу розробки Національного Плану Дій щодо реалізації Резолюції РБ ООН 1325 (далі – НПД 1325). ” Ми знаємо з якими проблемами в економіці та викликами безпеки зіштовхнулась ця країна, і ми можемо зрозуміти як важко може бути за цих обставин рухатись в бік виконання НПД 1325 та до повномасштабного залучення жінок до процесів просування миру та безпеки. Але окрім вирішення конфлікту що триває, Резолюція РБ ООН 1325 є також важливим моментом цивілізаційного розвитку, соціального покращення та нормалізації політики для всіх країн і саме це є важливим моментом даного семінару.”, сказав у своїй промові Джанні Бонвічіні, виконавчий віце-президент ІАІ.

ІМВ цілком підтримує програму “Жінки. Світ. Безпека.” та просуває включення гендерної компоненти у якості невідокремної частини своїх дослідницьких проектів. “Це унікальна можливість задіяти гендерну компоненту в якості важливого елементу нової концепції безпеки. Жінки можуть грати все більш важливу роль як створювачі політики, як члени збройних сил та поліції, та як представники громадянського суспільства”, зазначає Ніколетта Піроцці, старший науковий співробітник ІМВ та співголова даного проекту.

Свана Адальштайндотір, Радник НАТО з питань програми “Жінки. Мир. Безпека.”, звернулась до представників української влади підкресливши, що “Гендерна складова це інструмент ваших успіхів. Це не питання жінок, це питання прав людини та безпеки. Ця складова не повинна бути як щось другорядне чи на задньому плані, навпаки, вона повинна бути фундаментальним елементом системи планування безпеки та захисту, що потребує конкретних та певних рішень. Комплексна реформа секторів безпеки та оборони є життєво важливим для демократичного розвитку України та її здатності захистити себе.”

Участь жінок у всіх сферах громадського життя є ключовим моментом для досягнення гендерної рівності та забезпечення тривалого миру, як про це було знову наголошено в одній з сесій семінару яка була присвячена основним засадам Резолюції РБ ООН 1325, від попередження до захисту та участі жінок в сферах безпеки та оборони.

Під час своєї вступної промови, депутат Верховної Ради України Ірина Луценко поділилася досвідом жінок-парламентарів, які працюють особисто на лінії фронту де вони надають допомогу добровольцям та госпіталям, а також мобілізують суспільство збираючи кошти на підтримку тимчасово переміщених осіб, переважна більшість яких жінки та діти. “Ми складаємо лише 12 % від загальної кількості депутатів Ради і ми можемо зробити настільки багато для наших солдатів та добровольців, а також жителів прифронтової частини. Уявіть скільки ми могли зробити якщо б нас було 30%. Жінки не пасивні. Жінки хочуть, можуть та роблять”, зазначила вона.

Також було широко обговорено ту важливу роль яку відіграють жінки в Збройних Силах України, куди вони йдуть переважно добровольцями. Стереотипи, нестача інституційних інструментів, недостатня платня та соціальна підтримка разом з обмеженою кількістю реабілітаційних програм, все це було серед питань які обговорювались і які є найбільшими викликами які Україна повинна подолати в рамках реалізації ПНД 1325.

“Ми докладаємо значних зусиль задля привнесенні гендерної складової в усі проекти над якими ми працюємо і які ми маємо попереду. Наша мета полягає в тому аби мати гендер серед 5 пріоритетних напрямків розвитку нашого суспільства в ці важкі часи. Я вдячний ІМВ та ЦРД за організацію цього семінару за підтримки НАТО. Ця подія безперечно надасть додаткового імпульсу нашій роботі.”, сказав Сергій Устименко, перший заступник Міністра соціальної політики з питань Євроінтеграції.

Загалом в роботі конференції було задіяно більше 110 учасників, які взяли участь у багатьох дуже жвавих та цікавих дискусіях, окресливши нові напрямки та сфери майбутньої співпраці та досліджень.

Джерело