14 квітня 2025 року відбулась експертна онлайн-дискусія на тему «Сурогатне материнство в контексті протидії торгівлі людьми». Це перший захід із серії обговорень, організований ВГО «Центр “Розвиток демократії”» за ініціативи Міністерства соціальної політики України, у співпраці з Громадською радою при міжфракційному об’єднанні «Рівні можливості» Верховної Ради України, Національним агентством України з питань державної служби, Вищою школою публічного управління та за підтримки ООН Жінки в Україні. English
До заходу долучилися:
- Марія Дмитрієва, директорка програм, ВГО «Центр “Розвиток демократії”»;
- Оксана Пустова, державна експертка, Міністерство соціальної політики України;
- Юлія Гончар, програмна аналітикиня ООН Жінки з гендерно відповідального урядування;
- Юлія Лихач, директорка Вищої школи публічного управління;
- Олександра Новікова, Європейська мережа мігранток (ENoMW);
- Тетяна Руденко, старша керівниця проєктів, Офіс Спеціального представника та координатора ОБСЄ з протидії торгівлі людьми;
- Марі-Жозеф Девійє, представниця Міжнародної коаліції за заборону сурогатного материнства (ICASM), Франція;
- д-р Шіла Суріянараянан, доцентка Центру жіночих студій, Університет Хайдарабаду, Індія;
- Зоряна Скалецька, депутатка Київської міської ради, Міністерка охорони здоров’я України у 2019–2020 роках.
Тема сурогатного материнства в контексті протидії торгівлі людьми — непроста, але критична для захисту прав жінок, для осмислення нових форм експлуатації і для розробки адекватної політики на національному рівні. Важливо, що міжнародними партнерками заходу стали представниці Міжнародної коаліції за заборону сурогатного материнства (ICASM), Європейської мережі мігранток (ENoMW) та Міжнародної жіночої платформи дій (WOPAI). Також експертну підтримку заходу надали з Офісу Спеціального представника та координатора ОБСЄ з протидії торгівлі людьми.
Огляд ситуації із вразливістю українських жінок-мігранток у Європі, про небезпеку подібних комерційних пропозицій жінкам у нестабільному фінансовому стані зробила Олександра Новікова (Європейська мережа мігранток (ENoMW). У свою чергу, старша керівниця проєктів Офісу Спеціального представника та координатора ОБСЄ з протидії торгівлі людьми Тетяна Руденко, надала аналіз даних на тему «Сурогатне материнство та ризики торгівлі людьми: стратегічний підхід». Марі-Жозеф Девійє, представниця Міжнародної коаліції за заборону сурогатного материнства ICASM (Франція), також представила дослідження «Сурогатне материнство як хижацька система, спрямована на вразливих жінок. Новий розділ у торгівлі людьми». Про «Етичні виклики сурогатного материнства в Індії та подібності з Україною» розповіла д-р Шіла Суріянараянан, доцентка Центру жіночих студій, Університет Хайдарабаду (Індія). На тему «Правова визначеність та медична етика в сурогатному материнстві: між інструкцією і відповідальністю» надала експертні коментарі депутатка Київської міської ради, Міністерка охорони здоров’я України у 2019–2020 роках Зоряна Скалецька.
Теми обговорення є частиною міжнародних зобов’язань України — зокрема, Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW), Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека”, і є важливими у контексті адаптації українського законодавства до норм Європейського Союзу та зобов’язань перед іншими міжнародними структурами. Ці теми набувають ще більшої актуальності в умовах повномасштабної війни, зростання вразливості жінок і посилення гендерно зумовленого насильства.
Заходи ВГО «Центр “Розвиток демократії”» проводяться в рамках підготовки до розробки нової Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2025. Ми переконані, що почути голоси експерток із різних країн — це критично важливо для якісного оновлення української політики і врахування як нових викликів, так і нововведень в міжнародних законах і нормах у відповідь на ці виклики.
Відео онлайн-дискусії 14 квітня 2025 року