црд

Голова НУО Центр – Розвиток демократії взяла участь у вебінарі Глобальної мережі жінок-миротворок «From Non-Discrimination to Gender-Equal Peace»

23 листопада 2021 року голова НУО Центр – Розвиток демократії Елла Ламах взяла участь у вебінарі на тему «Від не-дискримінації до гендерно-рівного миру»  «From Non-Discrimination to Gender-Equal Peace».

Захід був присвячений синергії між порядком денним Резолюції 1325 «Жінки. Мир. Безпека» (WPS) та Конвенцією ліквідації усіх форм дискримінації жінок CEDAW.

Визнаючи важливість зміцнення паралелей між цими двома важливими інструментами міжнародної політики для розширення прав і можливостей жінок і гендерної рівності, Глобальна мережа жінок-миротворців (GNWP) за підтримки Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії (FDFA) і Швейцарського агентства з розвитку співробітництва (SDC), з 2012 року підвищує обізнаність та проводить сесії з державами-членами, громадянським суспільством та організаціями ООН для посилення взаємодії між CEDAW та WPS.

«Перше питання, яке я хочу підняти, — чи всі ми знаємо, що гендерна політика підтримується різними міжнародними зобов’язаннями і що вони підтримують один одного. Це однаково важливо як для влади, так і для громадянського суспільства», зазначила Елла Ламах.

З її слів, на нещодавньому семінарі для центральних органів виконавчої влади та організацій громадянського суспільства щодо синергії між CEDAW та Порядком денним «Жінки, мир, безпека» представник представництва ООН-Жінки в Україні запитала учасників, чи хтось користується загальними рекомендаціями CEDAW, а саме 30 та 36, у своїй роботі з підготовки планів та звітності. З майже 40 учасників лише троє підняли руки.

«Ми дякуємо Глобальній мережі жінок-миротворок за те, що вона надала нам найсучасніші теми, підходи та матеріали для семінарів. Ми поширювали їх в Україні на різних рівнях від національного до місцевого. Одним із таких методів є окреслення взаємодії між різними міжнародними документами, які пропагують права жінок, такими як CEDAW та програма «Жінки, мир, безпека». Ми використовуємо таблицю синергії під час тренінгів як для національних, так і для місцевих органів влади та НУО. Відповіді різних учасників були однаковими: лише познайомившись з цією методикою, вони зрозуміли, що всі міжнародні зобов’язання взаємопов’язані та доповнюють одне одного і що не потрібно створювати багато різних документів та заходів», зазначила Елла Ламах.

Проблема в тому, що, на жаль, в Україні всі ці різноманітні заходи не фінансуються, кожна структура сподівається, що міжнародні донори підтримають ці заходи.

«Крім того, ми навчаємо владу та неурядові організації включати 1325 у свої стратегії та плани дій для підтримки молоді, освіти, спорту та інших сфер, щоб вони бачили, що це не щось окреме, і що і 1325, і CEDAW потрібно розглядати як наскрізний елемент будь-якої політики розвитку громади», свідчить голова НУО Центр – Розвиток демократії.

Також, з її слів, ця організація бере участь у підготовці альтернативних звітів для Комітету більше 15 років, і «ми добре усвідомлюємо, що НУО також потрібно навчити використовувати загальні рекомендації комітету та рекомендації для окремих країн, щоб враховувати їх під час підготовки звітів. Неурядові організації також потребують відповідної підготовки, щоб зрозуміти взаємодію між міжнародними зобов’язаннями та те, як вони відображаються на національному рівні. Важливо, щоб НУО консультувалися з членами Комітету або експертами, які розуміють підготовку звітів. Члени Комітету дуже відкриті та підтримують, і не всі НУО знають про це. Вони також повинні знати про зміни у вимогах до звіту».

Виходячи з досвіду, про який каже Елла Ламах, у процесі колективної роботи над звітом багато НУО виходять з коаліції з різних причин – хтось не може знайти статистику чи виконати свою частину завдання, хтось втрачає інтерес, хтось не може знайти фінансування, деякі вимагають гонорари за роботу. Для прикладу, нещодавно Росія подала свій національний звіт до CEDAW і в ньому не охопила Крим та окуповані території Донецької та Луганської областей. Декілька українських жіночих громадських організацій та гендерних експертів розпочали розробку спеціального звіту про статус жінок на цих територіях, і в процесі залишився лише Центр – Розвиток демократії та гендерна експертка Марина Руденко, тому ми самі подали цей звіт.

Елла Ламах рекомендує неурядовим організаціям наступні кроки. Перш за все, вони мають дізнатися про міжнародні зобов’язання та як вони працюють у синергії.

Вони повинні розуміти, як ці документи стосуються проблем, з якими працюють НУО на національному та місцевому рівнях. Це допомагає НУО успішно застосовувати ці інструменти у своїй роботі.

По-друге, вони мають дізнатися про процес звітності як інструмент адвокації та моніторингу фактичних результатів, змін та тенденцій у країні.

Вони можуть збирати як кількісні, так і якісні показники, щоб краще відображати поточну ситуацію та визначити сфери, які потребують більшої уваги та зусиль.

Tags: No tags

Comments are closed.